Lokata – dlaczego to najbezpieczniejszy sposób oszczędzania

0
122

Zdecydowanie każdemu zależy na stabilności finansowej. Niestety, sporym błędem jest bieżące korzystanie z dostępnej gotówki, bez refleksji przyszłościowej. Warto zainteresować się, czy skoro posiadamy w danym momencie więcej środków, nie warto by było ich umiejętnie zainwestować lub chociażby zabezpieczyć przed inflacją. Najłatwiej dostępnym, ale i wyjątkowo bezpiecznym rozwiązaniem są lokaty.

Od jakiej kwoty można założyć lokatę?

Lokaty bankowe dostępne są w każdym banku. Można na nie wpłacić najróżniejsze kwoty, choć dolna granica może dla wielu osób wydawać się dość wysoka. Często wynosi ona 1000 zł, choć w wielu bankach lokaty można zakładać od jeszcze wyższych kwot. Niemniej jednak, jest to narzędzie na tyle popularne, że zawsze znajdzie się sporo osób chcących z niego skorzystać.

O co chodzi w oprocentowaniu?

Najpopularniejsze i najbezpieczniejsze są lokaty terminowe. Można je założyć na przeróżny okres, od miesiąca do roku, a nawet dłużej. Najważniejszym jednak zagadnieniem, jeśli chodzi o rynek lokat, jest ich oprocentowanie. Jest ono podawane zawsze w skali roku, nawet jeśli dana lokata jest miesięczna czy półroczna. Trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę przed założeniem lokaty, aby się później nie rozczarować. Inną kwestią dotyczącą oprocentowania jest fakt, czy jest ono stałe czy zmienne. Jeśli oprocentowanie jest stałe, można łatwo wyliczyć, jaki będzie rzeczywisty zysk. Wtedy w każdym okresie kapitalizacyjnym stopa oprocentowania jest taka sama – na przykład 4%. Wystarczy wtedy obliczyć, od jakiej kwoty będziemy liczyć kolejny zysk. Inaczej ma się sprawa z oprocentowaniem zmiennym. Bywa wtedy, że w pierwszym okresie trwania lokaty jest ono niższe, a następnie zdecydowanie wyższe. Ma to na celu przyciągnięcie klientów większym obiecywanym zyskiem. Wadą takiej lokaty jest jednak większe ryzyko, dlatego lokata o oprocentowaniu zmiennym jest polecana raczej dla klientów, którzy orientują się nieco lepiej w rynku finansowym.

Zobacz także:  Czy każda lokata wymaga założenia konta w banku?

Inne możliwości

 Jednak rynek lokat to nie tylko lokaty terminowe. Dla posiadaczy środków w obcej walucie kuszące mogą być lokaty walutowe. Oferują one niższe oprocentowanie, ale w stosunku do posiadanych środków zysk może i tak okazać się bardziej korzystny niż w przypadku wpłaty tych środków w walucie rodzimej. Warto udać się po szczegóły do konkretnego banku.