Czy każda lokata wymaga założenia konta w banku?

0
268

Współcześnie coraz częściej poszukujemy realnych i sprawdzonych sposobów na zaoszczędzenie środków pieniężnych na tzw. „czarną godzinę”. Do wybieranych metod oszczędzania zalicza się m.in. założenie lokaty w wybranym banku, dlatego też niejednokrotnie pojawia się pytanie czy wymagane jest założenie konta w banku, gdzie zakłada się lokatę.

Według ekspertów założenie lokaty w danym banku nie powinno rodzić obowiązku prowadzenia konta osobistego w tej samej instytucji, gdyż można posiadać w jednej placówce depozyt, a w innej rachunek. Problem ten wiąże się z zagadnieniem czy opłacalne jest korzystanie z usług własnego banku. Zawsze warto jest dopytać o produkty innych banków czy zestawić je wszystkie np. w porównywarce internetowej. Warto podkreślić, że placówki oferujące najbardziej korzystne produkty oszczędnościowe proponują lokaty nie tylko swoim klientom. Do tej pory najbardziej przyjazne propozycje w swojej ofercie produkty posiadały takie banki jak:

  • Getin bank,
  • FM bank czy
  • Idea bank lub Meritum bank.

Dlaczego banki wymagają założenia konta razem z lokatą?

Warto zauważyć, że lokata to umowa zawierana z bankiem przez klienta, a dotycząca powierzenia określonej sumy pieniężnej. Dla banku jest korzystniejsze, gdy klient łącznie z lokatą zakłada konto, gdyż nie musi wtedy wypłacać odsetek od przechowywanych pieniędzy. Jednocześnie dodatkowe konto to dla klienta konieczność ponoszenia takich opłat (przewidzianych w umowie) jak opłaty za przelewy, ubezpieczenie czy wypłata z bankomatu. Jednak warto także zwrócić uwagę na silne powiązanie dodatkowych produktów ze zróżnicowanym oprocentowaniem dostępnych lokat. Zwykle różnica pomiędzy lokatą standardową a promocyjną może wynieść nawet 2-3% w skali roku z przewagą na korzyść lokaty promocyjnej. Zawsze jednak warto przeanalizować wszystkie oferty lokat (nawet te wymagające założenia konta), gdyż nie każda lokata z kontem jest równoznaczna ze złym wyborem. Z uwagi na okres niskiego oprocentowania warto sprawdzić także oferty wymagające założenia konta. Można również skorzystać z rankingów opracowywanych na bieżąco i umieszczanych w internecie. Obecnie do najlepszych ofert lokat bez potrzeby zakładania konta:

  • lokata w internetowym banku BGŻ Optima,
  • lokata do 50000 zł nawet na 3 lata (InBank),
  • lokata HIT do 1 000 000 zł na 3 miesiące (tylko dla nowych klientów IDEA Bank posiadających średnie wielkości oszczędności),
  • lokata Mobilna w Getin Bank,
  • lokata Beztroska do 1 000 000 zł na 3 miesiące w IDEA Bank,
  • i wiele innych.
Zobacz także:  Lokata – dlaczego to najbezpieczniejszy sposób oszczędzania

Lokata bankowa to dobry pomysł na zagospodarowanie posiadanych nadwyżek oszczędności. Z tego powodu warto założyć lokatę nawet z kontem osobistym, gdyż posiada takie zalety jak pewność uzyskania odsetek, brak ryzyka straty kapitału czy gwarancję wypłaty w sytuacji upadku banku. Wybór lokaty i produktów dodatkowych jest uzależniony tylko i wyłącznie od woli klienta, który wybiera ofertę korzystną dla siebie. Często w ofercie należy sprawdzić jak został skonstruowany dostęp do bankowości elektronicznej banku czy aplikacji mobilnej banku.

Podsumowując posiadanie konta w jednym banku nie obliguje do korzystania z oferty tylko tej jednej instytucji. Wiele banków dopuszcza założenie lokaty bez potrzeby zakładania konta osobistego. Oferta rynku lokat bankowych jest obszerna i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście każdy bank będzie przekonywał, że lokata z kontem jest idealnym wyborem dla klienta z uwagi na różnice w oprocentowaniu. Jednakże decyzję podejmuje klient.