Restrukturyzacja kredytów, szczególnie w okresie bardzo niskich stóp procentowych to bardzo popularne i ciekawe zagadnienie potrafiące bardzo szybko przywrócić normalne warunki funkcjonowania gospodarstwa domowego. Kiedy jednak restrukturyzacja zadłużenia jest po prostu niezbędna dla budżetu? Informacje na ten temat znajdziesz na portalu www.17bankow.com.
Postaraj się nigdy nie stracić pozytywnej zdolności kredytowej
Wielu kredytobiorców zapomina, że przy braku spłaty zadłużenia osłabia się zdolność kredytowa. To gwarantuje niezbyt ciekawe konsekwencje, które umożliwiają zaciąganie nowych pożyczek. Największym błędem jest zaciąganie innych pożyczek krótkoterminowych na spłatę pozostałych. Nie jest to przede wszystkim opłacalne rozwiązanie, bo standardowe kredyty gotówkowe przy słabej zdolności kredytowej charakteryzują się znacznymi kosztami i praktycznie zawsze pewną potrzebą zabezpieczenia majątkowego, czy po prostu ubezpieczenia. Z drugiej strony masz do dyspozycji konsolidację, która stanowi właściwie podstawową ofertę banków komercyjnych. W konsolidacji dochodzi do scalenia wszystkich rat w jedną, bardzo małą, ale przy wydłużonym okresie kredytowania. Nie jest to wielka przeszkoda, chociaż trzeba się w tym momencie liczyć ze znacznie zwiększonymi kosztami całkowitymi w umowie kredytowej. Przy niskich stopach procentowych warto przemyśleć sprawną restrukturyzację ze względu na maksymalną opłacalność rozwiązania.
Perspektywy rynku restrukturyzacji kredytów
Ogólnie jednak sytuacja na rynku kredytowym jest pozytywna. Potwierdza to nawet Komisja Nadzoru Finansowego, która ocenia, np. udział kredytów nieregularnych w całości zobowiązań na rynku. Kredyt nieregularny to po prostu kredyt spłacany z dość dużym opóźnieniem. Większość kredytobiorców posiada świadomość dbania o pozytywną zdolność kredytową. Chociaż wskaźnik niespłacania kredytów jest niski to i tak cechuje go bardzo duża kwota, a banki detaliczne pracują nad nowymi systemami pomocy kredytobiorcom. Nawet w ustawie o kredycie hipotecznym zaznaczono fakt wychodzenia w pierwszej kolejności do negocjacji, a nie do zamykania umowy kredytowej. To dobrze wróży przyszłości restrukturyzacji zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny to naturalnie jedno z wielu ciekawych narzędzi restrukturyzacyjnych, jednak zdecydowanie najpopularniejsze w kraju ze względu na dużą dostępność i brak dużych formalności. Przy nieterminowych spłatach, przy braku chęci do negocjacji stajesz przed dylematem ogłoszenia bankructwa, a to krótko mówiąc prowadzi do utraty majątku trwałego. Warto zatem możliwie najszybciej podjąć działania restrukturyzacyjne.