Zamieścił Kapitan w
Środa, marzec 14. 2018
Rodzaje stóp procentowych NBP.
Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego są narzędziem polityki pieniężnej jaką prowadzi bank centralny. Stopy procentowe odgrywają bardzo ważną rolę. To one regulują ilość pieniędzy na polskim rynku. Wysokość stóp procentowych NBP ma zasadniczy wpływ na wysokość stóp procentowych na rynku międzybankowym. To od stóp procentowych zależy jakie będzie oprocentowanie kredytów i depozytów oferowanych przez banki komercyjne. Do podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego zaliczamy stopę referencyjną, stopę lombardową, stopę depozytową, stopę redyskontową oraz stopę dyskonta weksli. W Polsce wysokość stóp procentowych NBP określa Rada Polityki Pieniężnej. Sprawdźmy za co odpowiada każda z tych stóp procentowych.
Stopa referencyjna odpowiada za rentowność bonów pieniężnych jakie emituje NBP. Czynność ta wykonywana jest w czasie operacji na otwartym rynku. Takie operacje polegają na niczym innym jak na kupnie i sprzedaży krótkoterminowych bonów pieniężnych an rynkach międzybankowych. Celem kupna takich bonów lub ich sprzedaży jest zapewnienie w sektorze bankowych równowagi płynności. Wysokość stopy referencyjnej ma wpływ na to na jakim poziomie będzie utrzymywał się WIBOR, a jak wiadomo WIBOR ma wpływ na ustalenia oprocentowania obcego kapitału. Stopa referencyjna w Polsce ustalana jest od 1998 roku. Od roku 2015 wysokość stopy referencyjnej NBP wynosi 1,5% i jest to najniższa wartość jaką do tej pory można było ustalić. Dla porównania w 1998 roku, pierwsza ustalona stopa referencyjna wynosiła 24%. Stopa lombardowa określa cenę. Jest to cena po jakiej bank centralny udziela pożyczek bankom komercyjnym, kiedy zastawiają one w tym celu papiery wartościowe. Kwota takiego kredytu nie może być wyższa niż wartość papierów wartościowych jakie w NBP zastawił dany bank komercyjny. Stopa lombardowa pozwala na określenie jakie może być maksymalne oprocentowanie pożyczek i kredytów. Obecnie maksymalna wysokość odsetek nie może być wyższa niż czterokrotność wysokości stopy lombardowej. Od 2015 roku wysokość stopy lombardowej wynosi 2,5%. Dla porównania w 1992 roku miała ona wartość 37%. Stopa depozytowa jest jedną z ważniejszych stóp procentowych NBP. To ona określa jakie będzie oprocentowanie jednodniowych depozytów jakie banki komercyjne składają w banku centralnym. Obecnie ma ona wartość 0,5%. Pierwsza stopa depozytowa jaka była ustalona w 2001 roku miała wartość 7,5%.
Stopy procentowe NBP związane z wekslami.
Stopa redyskontowa ma za zadanie pomóc w obliczeniu ceny po jakiej bank centralny przyjmuje do redyskonta weksle od banków komercyjnych. Ma ona wpływ na podaż pieniądza. Jej podwyższenie zmniejsza kreacją pieniądza, zaś jej obniżenie tą karencję pieniądza podwyższa. W Polsce weksle nie są bardzo popularne przez co wysokość stopy redyskontowej nie jest tak bardzo ważna. Określa ona między innymi odsetki jakie spłacane są przy kredytach studenckich. Obecnie ma ona wartość 1,75%. W 1989 roku wynosiła 26%. Stopę dyskonta weksli wyznacza bank centralny. Jest ona naliczana w momencie, kiedy bank centralny przyjmuje od banków komercyjnych dyskontowane już wcześniej weksle. Zarówno stopa redyskontowa jak i stopa dyskonta weksli są najmniej ważnymi ze stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. W Polsce weksle nie należą do popularnych papierów wartościowych przez co nie zwraca się większej uwagi na wysokość stóp procentowych jakie są z nimi związane. Bardziej ważna jest stopa referencyjna, lombardowa czy też stopa depozytowa.